niedziela, 8 lutego 2015

Aniołki Charliego


Czwartkowe wieczory zawsze były zarezerwowane dla filmów kryminalnych. Jednym z takich seriali, które telewizja uraczyła nas pod koniec lat 70-tych (jak ktoś wie w którym to roku było niech napisze) były "Aniołki Charliego".

"Pewnego razu były sobie trzy dziewczynki, które wstąpiły i ukończyły akademię policyjną. Każdej z nich zostały przydzielone niebezpieczne zadania ale udało mi się je stamtąd wyciągnąc. Od teraz pracują wyłącznie dla mnie. Mam na imię Charlie."
Te słynne słowa wypowiedziane przez Johna Forstythe'a (znanego polskim widzom jako Blake Carrington z Dynastii) były przypisane do każdego odcinka "Aniołków Charliego", emitowanego pod koniec lat 70-tych (jak ktoś zna dokładną datę niech pisze) w czwartkowe, sensacyjne wieczory.

Serial ten, nakręcony w latach 1976-1981, był jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii, bijącym rekordy
powodzenia w drugiej połowie lat 70-tych.

"Aniołki Charliego" to 115 odcinków umieszczonych w pięciu sezonach opowiada o walce trzech atrakcyjnych dziewczyn z przestępcami. Serial ten propagował obraz kobiety nie tylko inteligentnej, silnej, zdecydowanej i samowystarczalnej, ale także fizycznie sprawnej, a nawet agresywnej, umiejącej obchodzić się z bronią.
Walorem serialu były fryzury lat 70., pozostające w nieustających łaskach dyktatorów mody - włos długi, cieniowany, długa także grzywka, a wszystko modelowane na szczotce w kierunku od twarzy. Do tego spodnie tzw. dzwony, kozaki i pulowery.

W roli aniołków - trzech absolwentek Akademii Policyjnej w Los Angeles pojawiły się :
Jaclyn Smith jako Kelly Garrett, która jako jedyna zagrała we wszystkich odcinkach, pełna wdzięku i gracji, uroda szła w parze ze sprytem oraz łagodnym usposobieniem
Farrah Fawcett-Majors jako Jill Munroe - grająca w latach 1976-1977, pełna temperamentu, o awanturniczym usposobieniu, rozbijała się samochodami wyścigowymi, o olśniewającym uśmiechu i długich blond włosach. Serial ten wyniósł ją na szczyt popularności i przyniósł w roku 1977 pierwszą nominację do nagrody Złotego Globu. W drugiej połowie lat 70. została uznana za ideał kobiecości i jedną z najpiękniejszych kobiet świata. Farrah jednak wycofała się z serialu, a jej miejsce na ekranie objęła Cheryl Ladd jako Kris Munroe, młodsza siostra Jill. Bez Farrah serial szybko utracił na popularności i zakończył swój żywot.
Kate Jackson jako Sabrina Duncan, której gdy producenci tego serialu – Aaron Spelling i Leonard Goldberg – zaproponowali jej udział w kryminale telewizji ABC Aniołki Charliego (1976) w roli jednej z pań detektywów Kelly Garrett, Kate odpowiadała bardziej jednak osobowość innej bohaterki – sprytnej Sabriny, na co twórcy przystali. Telefilm ten okazał się pilotem serii telewizyjnego fenomenu lat 70. Jako Sabrina "Bri" Duncan, inteligentna i najmądrzejsza, pragmatyczna, spokojna, pełna poczucia humoru i wrażliwa, zdobyła żywiołową sympatię widzów, wraz z Farrah Fawcett (potem zastąpiła ją Cheryl Ladd) i Jaclyn Smith – świetnie analizowała i bez trudu rozwiązywała najtrudniejsze zagadki kryminalne w latach 1976-1979. Za postać tę była nominowana dwukrotnie do nagrody Emmy (1977, 1978) i trzykrotnie do Złotego Globu (1977, 1978, 1979). Po drugim sezonie w maju 1978 Kate odeszła z serialu, a jej miejsce zajęła Shelley Hack.

Następnie w późniejszych latach doszło do "przetasowania" Aniołków i pojawiły się również :
Cheryl Ladd zastąpiła Farrah Fawcett grając Kris Munroe, młodszą siostrę Jill, absolwentkę Akademii Policyjnej z San Francisco, do samego końca serialu,
Shelley Hack w latach 1979-1980 Kate Jackson grając Tiffany Welles, absolwentkę Akademii Policyjnej z Bostonu, córkę jednego ze starszych przyjaciół tajemniczego Charliego,
Tanya Roberts przejęła rolę trzeciego aniołka jako ex-modelka Julie Rogers, która spisując się na medal podczas akcji otrzymała licencję detektywa.
Pomiędzy aniołkami kręciło się jeszcze dwóch mężczyzn - jednym z nich był w średnim wieku, który niezmiennie towarzyszył dziewczynom w ich misjach - to John Bosley, którego zagrał David Doyle.
No i pozostał nam tytułowy Charlie Townsend - multimilioner prowadzący agencję detektywistyczną, osoba całkowicie anonimowa, przez cały czas trwania serialu widzimy albo jego części ciała (przeważnie ręce) albo jego tył a jak pojawia się w całości to jest zamaskowany. Z aniołkami komunikował się wyłącznie przez telefon (głos John'a Forsythe'a).
Niestety zmiana obsady i odejście pierwszych aniołków przyczyniła się do spadku popularności serialu a w ostateczności do jego zakończenia.

Oszołomieni sukcesem jaki towarzyszył Aniołkom w latach 70-tych w latach 2000 i 2003 powstały dwa odcinki filmu przeznaczonego do kin z Cameron Diaz, Drew Barrymore i Lucy Liu. W obu częściach możemy usłyszeć również John'a Forstythe'a jako głos tajemniczego Charliego a w drugiej części "Aniołki Charliego : Zawrotna szybkość" przez chwilę na ekranie - dosłownie na dwa słowa zachęty dla zdołowanej Dylan - pojawia się w meksykańskim barze Jaclyn Smith jako Kelly Garret (scena w dziale Multimedia).
Jednak nie ma to jak kultowe Aniołki z lat 70-tych, w których trup nie ściele się gęsto ale za to można było miło popatrzeć na trzy pięknę, sympatyczne i nie grzeszące inteligencją dziewczyny.
Zgodzicie się ze mną ?

Dempsey i Makepeace




Głównym bohaterem jest amerykański porucznik policji James Dempsey, który w ramach programu ochrony świadków, zostaje wysłany do Londynu, gdzie w miejscowej policji rozpoczyna współpracę z sierżant Harriet Makepeace. Z pozoru całkiem nie pasująca do siebie para, szybko tworzy zgrany duet, z powodzeniem rozwiązujący wiele skomplikowanych spraw.

 

Serial ten liczył 29 odcinków a ostatni odcinek został wyreżyserowany przez aktora grającego Dempsey'a czyli Michaela Brandona.

Przerwanie emisji serialu zdziwiło nieco aktorów. "Dziwaczny ruch, bo widzowie to uwielbiali" - wspomina Brandon - "Amerykanie zgłaszali zapotrzeboawanie na jakieś 80 odcinków. Dziwne, że ktoś miał w ręku hit i postanowił go odpuścić".

 

Na początku lat 90-tych para Barber i Brandon zjawili się w Polsce. Do dziś wspominają reakcje fanów : jak na lotnisku pękły barierki i z synkiem na rękach musieli salwować się ucieczką. Albo jak napotkane dzieciaki odgrywały scenki z serialu.



Serial był emitowany przez TVP 1 w czwartkowe poranki i wieczory (tzw. "Kino Dla Drugiej Zmiany"), natomiast pod koniec lat 80, w nocy (po 22:00) było nadawane "Kino Dla Poliglotów" (odcinek bez lektora). Od połowy grudnia 2004, odcinki serialu były co dwa tygodnie dołączane na płytach DVD i VCD do magazynu telewizyjnego Tv Okey!. Później część z nich ukazała się również w regularnej sprzedaży.



Dick Turpin


Serial "Dick Turpin" powstał w końcówce lat 70-tych i przedstawiał życie oraz przygody legendarnego rozbójnika. Dick Turpin to typ rozbójnika przypominającego po trosze Robin Hooda, który zabierał bogatym a obdarowywał biednych. Jego przeciwnikiem jest Sir John Glutton, mężczyzna bez żadnych skrupułów. Glutton zatrudnia Kapitana Spiker'a, któremu powierza schwytanie Turpina.

Serial ten liczył w sumie 31 odcinków, puszczanych w 4-ch sezonach. U nas zawitał i zadomowił się na początku lat 80-tych w Teleranku (właściwie to był puszczany po nim). Jak każdy serial angielski (pamiętamy Porwanego Za Młodu, Przemytnika) zapadł chyba w pamięci każdego z nas. Potyczki na szpady, gonitwy, intrygi oraz niebezpieczeństwa czychające na głównego bohatera przykuwały nasza uwagę i przez pół godziny zapominaliśmy o szarym świecie, który nas otaczał.

Bohaterowie :



Dick Turpin - były żołnierz, który odkrywa jak ciężkie jest życie biedaka, a w szczególności pod rządami ziemskiego właściciela Sir Johna Gluttona.



Sir John Glutton - jest to majętny i chciwy jak cholera na pieniądze pan



Kapitan Nathan Striker - były żołnierz na usługach Gluttona, który za wszelką cenę pragnie schwytać Dicka Turpina



Swiftnick - młodzieniec będący na treningu u Dicka Turpina a jednocześnie jedyna osoba, której Dick może ufać.