poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Bolek i Lolek na wakacjach

Bolek i Lolek na wakacjach – polski serial animowany zrealizowany w latach 1965-1966 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest to drugi z kolei cykl filmowy opowiadający o przygodach Bolka i Lolka. Każdy z odcinków przedstawia jedną przygodę tytułowych bohaterów na wakacyjnym szlaku.



Bolek i Lolek, podczas podróży kolejowej mijają liczne krajobrazy. Nagle pociąg hamuje. Gdy staje, obaj bohaterowie wychodzą z niego i od tego momentu rozpoczyna się ich przygoda.
O początku fabuły wiadomo dopiero w odc. 7 (Pierwszy dzień wakacji).


Bolek i Lolek w pierwszym dniu wakacyjnym chcą wyjechać na wczasy, ale nie mają pieniędzy na wyjazd. Dowiadują się, że można je zarobić za oddanie złomu do skupu. Podczas szukania zbędnych rzeczy, spotykają podróżnika, który zostawia im zepsuty samochód.


Bohaterowie stawiając czoło problemom pojazdu, zaprowadzają go na złomowisko, a później dzięki pieniądzom zarobionym w skupie złomu, wybierają się na dworzec kolejowy, gdzie po wejściu do pociągu rozpoczynają nowe przygody.

Odcinki

  1. Luna-park, reż. Edward Wątor
  2. Grzybobranie, reż. Leszek Lorek
  3. Strzelba i wędka, reż. Władysław Nehrebecki
  4. Fałszywy dziadek, reż. Stanisław Dulz
  5. Zabawa w rycerza, reż. Lechosław Marszałek
  6. Na biwaku, reż. Wacław Wajser
  7. Pierwszy dzień wakacji, reż. Alfred Ledwig
  8. Kłusownik, reż. Stanisław Dulz
  9. Żyrafa, reż. Józef Byrdy
  10. Przygoda w pustyni, reż. Lechosław Marszałek
  11. Skarb, reż. Wacław Wajser
  12. Autostopowicze, reż. Edward Wątor
  13. Morska przygoda, reż. Władysław Nehrebecki

Film montażowy

W 1986 r. z na podstawie odcinków serialu powstał film montażowy pt. Sposób na wakacje Bolka i Lolka. Odcinki serialu zostały połączone planszami z komentarzem recytowanym przez Tadeusza Kwintę. Autorami tej wersji są Andrzej Orzechowski i Bronisław Zeman. W jej skład weszły kolejno następujące odcinki: Deszczowe wakacje (z serialu Przygody Bolka i Lolka), Grzybobranie, Fałszywy dziadek, Skarb, Kłusownik, Morska przygoda, Strzelba i wędka.

piątek, 24 sierpnia 2018

Bajki Bolka i Lolka

Bajki Bolka i Lolka – polski serial animowany kręcony w latach 1970-1971 w bielsko-bialskim studiu filmowym. Jest czwartym cyklem przygód Bolka i Lolka. Scenariusz do serialu napisali Władysław Nehrebecki i Lesław Królicz. Reżyserami różnych odcinków są: S. Dulz, Z. Kudła, A. Ledwig, L. Marszałek, W. Nehrebecki, W. Wajser, E. Wątor oraz B. Zeman.
W roku 1986 serial ten został częściowo zmontowany w film o tym samym tytule przez jednego z reżyserów – Bronisława Zemana.

sobota, 18 sierpnia 2018

Bajka o bajkach

Bajka o bajkach – polski serial animowany dla dzieci. Został zrealizowany w latach 1981-1990 przez Agnieszkę Niżegorodcew. W 1992 roku cykl ten otrzymał Nagrodę Główną "Oskarek" na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych dla Dzieci w Dębicy.

 Film jest zbiorem niecodziennych opowieści, chociaż każda z nich jest dobrze znana dzieciom na całym świecie. Tutaj główni bohaterowie z różnych bajek spotykają się w jednej i zmieniają poprzedni rozwój wydarzeń. Tutaj na przykład Kopciuszek jest tak naprawdę Dziewczynką z zapałkami. Nowe wersje znanych bajek prowokują nowe anegdoty, czasem zabawne, czasem nastrojowe.

Odcinki:

  • Bajka o bajkach (1)
  • Bajka o bajkach (2)
  • Śpiąca królewna
  • Śledztwo
  • Jaś i Małgosia
  • O rybaku i złotej rybce
  • O stoliczku i 40 rozbójnikach

środa, 15 sierpnia 2018

Kamienna tajemnica

Kamienna tajemnica (niem. Das Geheimnis des Steins, ang. The Secret of the Stone) – serial przygodowy dla młodzieży z 1990 r., w reżyserii Krzysztofa Grubera.


Zrealizowany w malowniczych plenerach szwedzkiej Smalandii. Osią fabuły są ściśle splatające się trzy wątki: Jake'a - syna amerykańskiego pisarza, powracającego do kraju przodków; gangsterów poszukujących skarbu; a także grupy dzieci, które również, choć trochę przypadkiem, wpadają na jego trop. Mimo sensacyjnej fabuły, twórcy cyklu starali się unikać wszelkiej brutalności. Zgodnie z intencjami realizatorów "Kamienna tajemnica" jest skierowana przede wszystkim dla młodych odbiorców. Ciekawostkę stanowi fakt, że w obsadzie, obok znanego szwedzkiego aktora Pera Oscarssona, znalazło się także miejsce dla jego córki Pernilli. Ekipa pracowała szybko. Większość zdjęć musiała bowiem powstać podczas krótkiego skandynawskiego lata. Jednak nie stres, związany z pośpiechem był największą zmorą realizatorów. Znacznie trudniejszą sztuką okazała się praca z małymi Szwedami, grającymi główne role dziecięce. Członkowie ekipy nie zawsze wiedzieli, jak zdyscyplinować rozbrykane ponad miarę dzieciaki, którym szwedzka ustawa zapewnia prawie absolutną nietykalność na terenie ich kraju.

piątek, 10 sierpnia 2018

6 milionów sekund

6 milionów sekund lub Sześć milionów sekund – serial telewizyjny dla dzieci i młodzieży z 1983 roku.





Tytułowe 6 milionów sekund to czas rozłąki głównego bohatera Krzyśka i jego matki, która w celach leczniczych wyjechała do sanatorium. Krzysiek trafia pod opiekę wujostwa i w oczekiwaniu na powrót matki uczy się samodzielności i obowiązkowości, przy okazji starając się rozwiązywać różnego rodzaju problemy, jakie stają na jego drodze.

Lista odcinków

  1. Płacz wilka morskiego
  2. Rozstanie
  3. Ja w sprawie szczebli
  4. Dzieci i ryby głosu nie mają
  5. Magia rękawic
  6. Pojednanie na trzepaku
  7. Viola
  8. Opatrunek uniwersalny
  9. Ring wolny
  10. Latające świadectwo
  11. Zapomniane niezapominajki
  12. Zemsta Asi
  13. Ucieczka
  14. Na tropie
  15. Wielka nuda
  16. Kłusownicy w zoo
  17. Kuba
  18. Tam i z powrotem
  19. Ostatnie sekundy

sobota, 4 sierpnia 2018

Pomysłowy dobromir








Pomysłowy dobromir to serial opowiadający o niezwykle uzdolnionym chłopcu, mieszkający w małym domku wraz ze swoim dziadkiem oraz wszędobylskim, figlarnym ptaszkiem.
Dobromir swoją błyskotliwą pomysłowością pomaga dziadkowi w cięzkich pracach związanych z drobnymi naprawami domu czy też uprawą ogródka. Chłopiec obserwując otoczenie i wykorzystując swoją nieograniczoną wyobraźnię wymyśla niezliczone, nawet najdziwniejsze urządzenia mające na celu usprawnienie i przyspieszenie prac. Przy budowie pomaga mu jego przyjaciel - ptak, który rewelacyjnie później przekazuje informacje z budowy dziadkowi.





Cóż jeszcze mogę od siebie dodać. Dobranocka ma już swoje lata. Pierwszy odcinek został wyemitowany w 1974 roku. Pamiętam także iż oglądałem ten film już w przedszkolu kiedy przyjechało do nas obwoźne kino.
Większości z was na pewno przypomina sobie scenę, kiedy Dobromir myślał intensynie. Wtedy odbijała mu się na głowie kulka i po chwili był słychać "szatański śmiech".



Przypomniało mi się iż można było dostać pocztówki ze scenami z filmu "Pomysłowy Dobromir". Obrazki które tutaj pojawiły się na info pochodzą z tych pocztówek.



Warto jeszcze dodać iż scenariusze do tej dobranocki pisał sam Adam Słodowy.




Kilkanaście lat później próbowano wskrzesić ponownie "Pomysłowego Dobromira" bodajże z rysunkami Edwarda Lutczyna. Serial ruszył pod nazwą "Pomysłowy wnuczek" ale wersja ta nie była tak samo dobra jak jej pierwowzór. Po kilkunastu odcinkach zakończono pracę nad tą serią.