piątek, 28 września 2018

Przygody Gapiszona

"Przygody Gapiszona" - polski serial animowany z 1964, w reżyserii Jerzego Kotowskiego, według scenariusza Jerzego Kotowskiego i Bohdana Butenki, z muzyką Piotra Hertla, emitowany w paśmie "Wieczorynki".
Najmłodsi widzowie obejrzą większość odcinków tej opowieści. Gapiszona spotyka mnóstwo zabawnych przygód - podczas wędkowania, na obozie harcerskim, z goźnymi zwierzętami w cyrku. Raz jest ogrodnikiem, raz fotografem, a jak trzeba to kucharzem.

 Spis odcinków
  1. Gapiszon w cyrku
  2. Gapiszon wędkarzem
  3. Porządki Gapiszona
  4. Gapiszon kucharzem
  5. Gapiszon ogrodnikiem
  6. Bycze przygody Gapiszona
  7. Gapiszon na obozie
  8. Gapiszon automobilistą
  9. Gapiszon fotoamatorem
  10. Gapiszon na stacji



poniedziałek, 24 września 2018

O dwóch takich, co ukradli księżyc (serial animowany)

O dwóch takich, co ukradli księżyc – polski, kolorowy, składający się z czterech odcinków serial animowany w reżyserii Leszka Gałysza, nakręcony w latach 1984–1989 w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego.


Serial został zilustrowany materiałem muzycznym zespołu Lady Pank wydanym na dwóch płytach długogrających: O dwóch takich, co ukradli księżyc oraz O dwóch takich, co ukradli księżyc cz. 2. Na podstawie pomysłu serialu w 1985 roku powstał w Stołecznej Estradzie spektakl muzyczny dla dzieci (bajka rockowa), pt: „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu Krainy Leniuchów”. Reżyserem i scenografem spektaklu był Leszek Gałysz a w przedstawieniach udział wzięli muzycy zespołu Lady Pank: Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mścisławski i Andrzej Dylewski. Ukazała się również kaseta magnetofonowa zawierająca początkowo dwie pierwsze części serialu a potem całość (wyd. Polton PC-028 i PC-137) z muzyką zespołu Lady Pank (narratorem jest Jan Kobuszewski), jak również komiks z rysunkami Leszka Gałysza i tekstami piosenek Andrzeja Mogielnickiego.



Serial animowany został wydany w całości na płycie DVD. Na podstawie serialu animowanego powstał również pełnometrażowy film animowany „Jacek i Placek” (ang. „Jake and Pat”). Otrzymał on nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany: Best Animation Feature, Santa Clarita Valley International Film Festival, Los Angeles 1994. Film pełnometrażowy został wydany najpierw jako VHS, następnie DVD oraz VCD (jako dodatek do gazet).

środa, 19 września 2018

Mieszkaniec zegara z kurantem

Mieszkaniec zegara z kurantem – telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w 1967 r. w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Autorami scenariusza byli Andrzej Lach i Maria Achmatowicz.


Tytuły odcinków

  • Cudowna skrzynka
  • Koncertmistrz
  • Niesforny kotek
  • Rabusie
  • Sobowtór
  • Urodzinowy wieczór
  • Wielka przygoda

sobota, 15 września 2018

Mama - Nic

Opowieść o fantastycznej historii, jaka przydarzyła się pewnej mamie i jej czworgu dzieciom. Pewnego dnia dzieci namówiły mamę, by wzięła udział w konkursie na najlepsze zdjęcie do plakatu reklamowego. Mama poszła, zrobiono jej zdjęcie, wygrała konkurs i kiedy plakat ukazał się na mieście . . . zniknęła. W czterech kolejnych odcinkach dzieci przeżywają różne zabawne przygody związane z "niewidzialną" mamą, którą one widzą, ale inni ludzie - nie.



Danuta Stenka w roli samotnej matki z dziećmi, która pewnego dnia za namową swoich pociech zgłasza się do konkursu, w którym wyłoniona zostanie jedna modelka. I to właśnie ona pojawi się na plakatach w całym mieście. Szczęśliwy przypadek decyduje o tym, że mama wygrywa konkurs. Nie wraca jednak na noc do domu, a zmartwione dzieci postanawiają udać się do fotografa. Jego asystenta wyjawia dzieciom, że fotograf co prawda robi piękne zdjęcia, ale jego modelki znikają - stają się niewidzialne, niewyczuwalne i niesłyszalne. Daje im buteleczkę z antidotum, którą podarował jej ów tajemniczy fotograf na wypadek, gdyby sam zniknął. Po użyciu buteleczki, dzieci widzą mamę, jednak nikt inny nie.
Opowieść o zabawnych sytuacjach wynikających z posiadania niewidzialnej mamy.

środa, 12 września 2018

Gniewko, syn rybaka

Gniewko, syn rybaka – kostiumowy serial telewizyjny w reż. Bohdana Poręby, wyprodukowany w 1969 roku dla Telewizji Polskiej. Scenariusz powstał na podstawie książki Gniewko, syn rybaka autorstwa Aliny Korty i był wspólnym dziełem Aliny Korty i Tadeusza Nowaka. Wszystkie pięć odcinków było kręconych w plenerach zamku krzyżackiego w Malborku na czarno-białej taśmie filmowej. Gniewko, syn rybaka był pierwowzorem późniejszego polskiego serialu z 1977 roku – Znak orła.




Fabuła

Akcja serialu rozgrywa się za panowania króla Władysława Łokietka. Początek filmu dzieje się w roku 1306 i ukazuje zajęcie Gdańska przez Brandenburczyków. Stanowiący ich wsparcie Krzyżacy dokonują rzezi mieszkańców tego miasta w 1308 roku.


Głównym bohaterem serialu jest Gniewko – osierocony syn rybaka (jego rodzice zostali zabici w czasie napadu Branderburczyków na jego rodzinną wioskę), wzięty na wychowanie przez rycerza Sulisława z polskiej załogi Gdańska. W kolejnych odcinkach Gniewko dorasta, zostaje młodym szlachetnym rycerzem, który wiernie służy królowi i ojczyźnie.
Ostatnie sceny serialu ukazują zwycięstwo Polaków w bitwie z Zakonem Krzyżackim pod Płowcami w 1331 roku.

Spis odcinków

  1. Zdrada
  2. Znak Orła
  3. Spisek
  4. Wyprawa w obronie ziemi
  5. Ta wieś nazywa się Płowce

sobota, 8 września 2018

Gazda z Diabelnej

Gazda z Diabelnej – 6-odcinkowy polski serial TV dla młodzieży z 1979 roku w reż. Grzegorza Warchoła, oparty na powieści Cezarego Chlebowskiego pod tym samym tytułem.




Sudety, Ziemie Odzyskane tuż po II wojnie światowej. W małym poniemieckim miasteczku nowi, polscy mieszkańcy próbują odbudować normalne życie i znaleźć sobie swoje miejsce na ziemi.

Są to tytułowy gazda Janek – autentyczny góral z Zakopanego i były żołnierz II Korpusu, który przybywa do miasteczka jako nowy kierownik miejscowego schroniska i chce je odbudować; porzucony przez przybranych niemieckich rodziców Rysiek – polskie dziecko wywiezione z Łodzi w ramach akcji germanizacyjnej, który mówiąc już słabo po polsku jest dla rówieśników z Polski "szwabem, którego trzeba lać"; była więźniarka, która w obozach koncentracyjnych spędziła kilka lat i przygarnia Ryśka, próbując mu stworzyć dom; Magda – uczestniczka powstania warszawskiego; nauczyciel Kosiński, próbujący organizować nauczanie oraz osadnicy, ich dzieci, żołnierze WOP i inni ludzie, dla których koniec wojny oznacza potrzebę odnalezienia się w nowej rzeczywistości.


Wszyscy oni muszą zmierzyć się z wieloma nowymi problemami, począwszy od braku nafty czy chociażby gwoździ, a na grasujących w okolicy esesmanach z Werwolfu i szabrownikach skończywszy.

środa, 5 września 2018

Dom na głowie

Dom na głowie – polski serial dla młodzieży wyprodukowany w 1990 roku przez Centralną Wytwórnię Programów i Filmów Telewizyjnych „Poltel”.
Pierwsza emisja serialu miała miejsce 29 stycznia 1991 roku. Ostatnio emitowany w maju i czerwcu 2010 roku, następnie w maju 2013 r. przez TVP Polonia oraz od 20 marca 2014 na antenie TVP ABC.





Bohaterami filmu są Jana, Rafał i Agata - rodzeństwo w różnym wieku., które przeżywa wiele zabawnych perypetii w domu i szkole.

Najstarsza Jana podczas treningu na pływalni ulega wypadkowi. Ma uszkodzony kręgosłup, musi więc wiele tygodni, a może nawet miesięcy pozostać w łóżku. Rodzice bardzo zapracowani i ciągle nieobecni nie mają zbyt dużo czasu na rozmowy z dziećmi. Jana staje się więc powiernicą młodszego rodzeństwa. Rafał i Agata codziennie zdają jej relację z tego co wydarzyło się w szkole i na podwórku. Przykuta do łóżka ciągle radzi, pomaga, wysłuchuje, ma więc cały "dom na głowie"



Spis treści

  • 1 Lista odcinków
  • 2 Obsada
  • 3 Fabuła
  • 4 Linki zewnętrzne

Lista odcinków

  1. Dlaczego panią Ciszewską biorą diabli?
  2. Urodzeni w niedzielę
  3. Wizyta starego Ramola
  4. Portki dla Twardowskiego
  5. Warkocz komety
  6. Bicie małego dzwonu
  7. Świat lubi ludzi, którzy lubią świat