wtorek, 26 lipca 2016

Klasztor Shaolin

"Pamiętam jak stałem w kolejce 2 godziny po bilet........." (wpis z forum na Filmwebie)
"Do kina w latach 80 .......... chodziłem jeszcze wtedy do podstawówki .............. Bruce Lee wymięka przy tych łysych gostkach............."
"Ten film, to była czysta magia :)"

 Film "Klasztor Shaolin" został wyprodukowany w Hongkongu, ale przy współpracy Chińskiej Republiki Ludowej.
W filmie tym wykorzystano legendę z VII wieku o uratowaniu świątyni i cesarza Li Shi Mina z dynastii T'ang przez trzynastu mnichów.

Młody chłopak imieniem Chieh Yuan, który zna już podstawy kung-fu za sprawą swego ojca - mistrza sztuk walki, został wzięty do niewoli przez zbuntowanego generała, który ogłosił się Imperatorem. Ciężko rannemu chłopakowi udaje się uciec, lecz jego ojciec ginie. Wycieńczony Chieh Yuan trafia do Klasztoru Shaolin, gdzie postanawia nauczyć się kung-fu i pomścić śmierć ojca.
Wykonawcy głównych ról nie są aktorami a mistrzami walki stąd i sama akcja filmu jest tylko pretekstem do pokazania w najefektowniejszy sposób umiejętności walczących. Oprócz rozmaitych stylów walki (łącznie ze stylem pijanego) obserwujemy także rozmaity oręż jakimi posługują się bohaterowie m.in. włócznie, miecze, pięści. Poza walkami mamy krótkie przerywniki romantyczne oraz śmieszne epizody jak np. polowanie na żabę które dają chwilowy odpoczynek przed kolejnymi scenami walk.

                                  Wino i mięso nie krzywdzi kiedy masz Buddę w sercu...
Film ten to nie tylko walki ale również zdjęcia prawdziwego klasztoru Shaolin. Mogliśmy wtedy podziwiać po raz pierwszy Salę Tysiąca Posągów Buddy, wykutą w skale salę Chuan Po gdzie ściany pokryte są malowidłami ilustrującymi tajniki sztuk walki wu-szu oraz "Las Pagód" czyli cmentarzysko mnichów.

Warto zwrócić też uwagę na głównego bohatera, który chciał zostać mnichem i chciał uczyć się kung fu by pomścić ojca. To Li Lien-cie. W chwili kręcenia tego filmu miał 18 lat i był pięciokrotnym mistrzem ogólnokrajowym w dziedzinie wu-szu. Zaczął ćwiczyć jako ośmiolatek. Po "Klasztorze Shaolin" Li Lien-cie przybrał imię Jet Li. Brzmi znajomo, co? Podczas oglądania filmu możemy podziwiać jego kunszt znajomości sztuk walki, kiedy na tle różnych pór roku daje swój pokaz wiedzy na temat wu-szu.


klasztor shaolin 04
Wersja "Klasztoru Shaolin", która krąży w internecie jest z lekka wersją okrojoną. Okrojoną ze wstępu ... Pamiętacie. Wyświetlany w kinach film miał na początku wstęp, który przedstawiał uczniów kung-fu pokazujących swoje umiejętności na macie. Lektor nas wprowadzał w temat o kung-fu a potem były migawki z samego klasztoru gdzie dowiedzieliśmy się o czym był ten film. Dopiero potem mogliśmy zobaczyć czołówkę z piosenką, która pewnie niektórym zapadła w pamięci. Sama zresztą muzyka też nie była rewelacyjna - stonowana i spokojna, typowo na chińską nutę :) Tylko mogliby sobie darować ten rzeź kóz. Jak na tamte czasy to nie była zbyt przyjemna scena.

 Źródło: http://www.nostalgia.pl

Niedźwiedź Pana Adamsa

W roku 1850, człowiek zwany James Adams stał się legendą. To sympatyczny mężczyzna, który porzucił cywilizację i poszedł w najdalsze zakątki dżungli, tam gdzie żaden biały człowiek nie postawił swojego śladu. Był tam sam i był głodny ale przyświecała mu nadzieja kiedy ratował życie osieroconym niedźwiadkom.
 Poprzez serial "Niedźwiedź Pana Adamsa" widzimy jak bohater oraz jego niedźwiedź stawiają opór wszelkim przeciwnościom oraz niebezpieczeństwom. Odkrywamy jak żyć w harmonii z leśnymi zwierzętami oraz jak ważną rolę odgrywa dzika przyroda.

Serial "Niedźwiedź Pana Adamsa" - hmmm ... trudno mi jest dokładnie przypomnieć kiedy i w jakich latach leciał. Zważywszy, że pierwsze odcinki pojawiły się po 1978 roku to myślę że u nas mógł się pojawić zapewne w 1979 roku najwcześniej. Moja koleżanka twierdzi, że leciał on we wczesnych latach 80-tych.
Kiedy był ten film wyświetlany też mi trudno powiedzieć. Nie dał sobie głowy obciąć ale wydaje mi się że to były niedzielne popołudnia z dwójką. Część z was twierdzi że leciał jako serial nadawany po "Teleranku". Być może i macie racje. Pomóżcie mi ustalić emisję tego filmu. :) Na pewno była to niedziela bowiem w niedzielę leciało większość filmów familijnych.





Miś Kudłatek

Miś Kudłatek - serial animowany, który powstał w latach 1971-1973 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Serial ten składa się z trzynastu dziewięciominutowych odcinków i jest skierowany do najmłodszej widowni aczkolwiek i my, stare konie, z sentymentu też go czasem obejrzymy :)
Scenariusze do wszystkich odcinków napisał Władysław Nehrebecki, który niektóre z nich również wyreżyserował.
Bohaterami tej animowanej serii są miś Kudłatek, jego właścicielka Agnieszka oraz pies Łaciatek.

Bajka ta mimo swej prostolijności posiadała również charakter wychowawczy bowiem ukazywała nam, kiedy oglądaliśmy ją jako dzieci, jak i obecnym maluchom przeróżne niebezpieczeństwa, na które byliśmy narażeni chociaż nigdy z tego nie zdawaliśmy sobie sprawy np. wybieganie na ulicę, zabawa na strychu z zapalona lampą naftową.
Oprócz ostrzegania nas przez różnymi niebezpieczeństwami bajka ta uczy nas również utrzymywania dobrych relacji z otoczeniem a także pobudzała naszą wyobraźnię. Kudłatek pod wpływem opowiadań jego właścicielki - Agnieszki, uruchamiał swoją wyobraźnię i z niewielkiej ilości piasku wyobraźnią stworzył piracką twierdzę. Wyobraźnia pomagała nam, w tamtych czasach, również dobrze się bawić i to bez pomocy komputera oraz drogich elektronicznych gadżetów.
Na przykładzie przyjaźni Kudłatka z Łaciatkiem oraz innymi zwierzętami a także ludźmi bajka ta również promuje przyjacielskie relacje. Trzeba przyznać, że choć Kudłatek był nad wyraz sympatyczny oraz wywoływał uśmiech na naszej twarzy to pozostawiony przez chwilę bez opieki potrafił wpakować się w porządne kłopoty. Tak więc pies Łaciatek miał łapy pełne roboty opiekując sie Kudłatkiem.
Kudłatek oprócz popadania w tarapaty i psocenia miał też dar do łatwego nawiązywania przyjaźni z różnymi zwierzętami, z którymi potrafił się znakomicie bawić a jak była taka potrzeba to i pomóc.
Sam miś jest postacią zabawną i przyjacielsko nastawioną do świata a sceny z jego udziałem sa dobrą okazją do odniesień do rzeczywistości i realnych przeżyć dziecka.

Miś Kudłatek czasami potrafił się nam mylić z Misiem Kuleczką (bajką produkcji czechosłowackiej) ale to zrozumiałe, że po tylu latach pamięć może być zawodna.
Jeśli chodzi o głosy aktorów to nie jestem w stanie tego ogarnąć a w internecie nie było nigdzie napisane. Wiem natomiast że w głosie psa Łaciatka rozpoznałem głos kucharza z serii przygód o Baltazarze Gąbce.
Mimo, iż od premiery Kudłatka minęło ponad 40 lat bajka ta, którą obecnie można dostać na płytach DVD nie nudzi najmłodszych i ma wiele uniwersalnych wartości i edukacyjnych walorów.


Źródło: http://www.nostalgia.pl

środa, 6 lipca 2016

Doogie Howser, lekarz medycyny

Doogie Howser, lekarz medycyny kręcony był od sierpnia 1989 do Marca 1993 roku.

Amerykańska stacja ABC nakręciła cztery sezony produkcji. Powstało łącznie 97 odcinków serialu.

 Tytułowy bohater serialu, Doogie Howser (Neil Patrick Harris), to nastoletni geniusz, który został lekarzem w wieku czternastu lat, a dyplom chirurga uzyskał przed szesnastką. Odbywa staż w prestiżowej klinice. Mimo młodego wieku dość dobrze radzi sobie ze stresującą pracą lekarza i w miarę normalnym życiem nastolatka.





Doogie jest jednak rozdarty pomiędzy rozrywkowym życiem nastolatka a poważną, odpowiedzialna pracą lekarza.  Pomagają mu i wspierają go w tym trudnym okresie, jego rodzice, starsi koledzy ze szpitala oraz najlepszy przyjaciel Vinnie (Max Casella) i dziewczyna Wanda (Lisa Dean).

Nastolatki we wczesnych latach dziewięćdziesiątych podkochiwały się w przystojnym, młodym bohaterze medycznego hitu tamtego okresu - były pod wrażeniem jego geniuszu.

Kilka lat temu o serialu znowu zrobiło się głośno, ze względu na plotkę jaka wybuchła w mediach.  Jedną z głównych ról w owym serialu miał jakoby zagrać kontrowersyjny metalowy wokalista Marylin Manson.  Mówiono, że wcielił się on w postać najlepszego przyjaciela Doogie'ego. Informacja ta okazała się nieprawdziwa. Sprawiła jednak, że widzowie przypomnieli siebie o serialu.

Fani przypomnieli sobie chłopca, który skończył szkołę średnią w wieku 9 lat, został absolwentem Princeton University rok później, a cztery lata potem lekarzem! Został najmłodszym licencjonowanym chirurgiem w kraju.  Seria kończy się w szesnaste urodziny bohatera.


Źródło: http://aleseriale.pl




Kojak

Ten amerykański, kryminalny serial telewizyjny, wyświetlany w USA w latach 1973 - 1978. Zdobył tam niesamowitą popularność. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku.




Rolę główną grał Telly Savalas, dla którego była to życiowa rola. Charakterystyczny lizak, wcześniej papierosy i brak włosów ukryty pod kapeluszem stały się znakami rozpoznawczymi porucznika Theo Kojaka. Aktualnie wszyscy łączą Savalasa z tą rolą, choć zagrał także w kilku filmach pełnometrażowych.

W Polsce serial wyświetlany był przez TVP w latach 70., a następnie dość rzadko powtarzany, choć każda z powtórkowych serii cieszyła się popularnością widzów. Ciekawostką jest fakt, że plakat Kojaka ma na ścianie porucznik Borewicz. Kojak, jak sam przyznał w jednym z odcinków był jego idolem.

W roku 1973 oraz w drugiej połowie lat 80. zrealizowano osiem pełnometrażowych filmów telewizyjnych, bazujących na serialu. Porucznik doczekał się też awansu. Stało się to w 1990 roku, kiedy Theo Kojak dostąpił zaszczytu noszenia odznaki inspektora.

Łącznie wyemitowano 118 odcinków, które składały się na pięć sezonów. Serial był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1975 i 1976 roku Savalas otrzymał Złotego Globa za kreację Kojaka.

W roku 2005 serial wznowiono, oczywiście z inną obsadą. Kojaka gra Ving Rhames, a wśród innych wykonawców jest Chazz Palminteri. Co ciekawe pojawiają się w nim wątki polskie. Kojak to tym razem czarnoskóry Amerykanin, a jego dziadkiem był Polak i stąd miało wziąć się charakterystyczne nazwisko. Producenci jednak "nie kupili" nowego Kojaka. Emisja została przerwana po dziewięciu odcinkach, choć oglądalność byłą wysoka.

Sam Telly Savalas zmarł w 1994 roku. Czterokrotnie żonaty, ojciec sześciorga dzieci. Zmarł na raka prostaty. Oprócz Kojaka wszyscy z pewnością kojarzą go z serią filmów pt. "Parszywa dwunastka" ,a fani Bonda z filmem pt: "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości".

Źródło: http://aleseriale.pl

Jan Serce

"Jan Serce" to jeden z telewizyjnych hitów lat 80. Serial w reżyserii Radosława Piwowarskiego przez wiele osób kojarzony jest przede wszystkim ze świetną muzyką. Początkowy utwór, który można usłyszeć w czołówce serii, wszedł nawet do kanonu najpiękniejszych piosenek filmowych i telewizyjnych.
Produkcja składała się jedynie z dziesięciu odcinków. Mimo tak małej liczby epizodów, twórcom udało się zaprosić do obsady wielu znanych aktorów.

"Jan Serce" to serial, który opowiada o miłosnych perypetiach kanalarza z Woli. Tytułowy bohater to wrażliwy idealista, człowiek szlachetny i dobroduszny. Pomimo skończonych 40 lat w dalszym ciągu poszukuje swojej drugiej połówki. Pomaga mu w tym jego matka.




 Szukając odpowiedniej partnerki, Jan decyduje się na małżeństwo z rozsądku, wiąże z samotną matką, ulega wdziękom zafascynowanej nim małolaty i zakochuje w żonie najlepszego przyjaciela. W międzyczasie odnajduje tę jedyną, z którą los łączy go dopiero po czasie.

Postać tytułowego bohatera wykreował Kazimierz Kaczor. Kariera aktora od zawsze związana była z serialami. Na ekranie debiutował w 1968 roku w epizodycznym występie w "Stawce większej niż życie". Jego najbardziej zapamiętywalnymi kreacjami były role w serialach "Polskie drogi", "Alternatywy 4", "Zmiennicy" i "Złotopolscy"

Przyjacielem Jana był kanalarz Józef Kieliszek. W rolę tę wcielił się Jan Himilsbach. Widzowie pamiętają go przede wszystkim z kultowego już filmu "Rejs". To właśnie w tym obrazie rozpoczęła się jego kariera. Ze względu na chrypliwy głos i charakterystyczny wygląd, najczęściej grał ludzi z marginesu. Zanim został aktorem, Himilsbach próbował swoich sił w wielu innych zawodach. Pracował jako górnik, piekarz i ślusarz. Był też kamieniarzem w kamieniołomach w Strzegomiu. Swoje umiejętności wykorzystał, własnoręcznie wykonując nagrobek swojego bliskiego znajomego - Marka Hłaski.

Jan Himilsbach zmarł w Warszawie w 1988 roku.


W trzech odcinkach serii zagrała Krystyna Feldman. Wcieliła się ona w drugoplanową rolę - sąsiadkę Krukowskich. W jednym z wywiadów Kazimierz Kaczor wspominał, że podczas pracy na planie Feldman dała się poznać jako osoba ciepła i miła.

- Miała wyrazistą osobowość, charakterystyczny, godny zauważenia głos, ale próbowała być w cieniu. Była bardzo skromna - mówił aktor.

Feldman była osobą szanującą pracę i swój zawód.

- Zżymała się na tych, którzy uprawiali amatorszczyznę, improwizowali - podkreślał Kaczor.

Krystyna Feldman zmarła w 2007 roku w Poznaniu.

Lusię Stawską, żonę głównego bohatera, zagrała Hanna Stankówna. Aktorka zdobyła popularność dzięki świetnym serialowym wcieleniom. Wystąpiła m.in. w kultowym "07 zgłoś się", "Bożej podszewce", "Na dobre i na złe" oraz "Barwach szczęścia".  Gwiazda zasłynęła z erotycznych kreacji, chętnie prezentując swoje wdzięki na kinowych i telewizyjnych ekranach. Widzowie przede wszystkim kojarzyć ją mogą z roli w komedii "Seksmisja". Jako doktor Tekla była najbardziej fanatyczną bojowniczką w walce z męskimi genami i patriarchalnym systemem społecznym.



Gdy ustawione małżeństwo z Lusią okazało się niewypałem, Jan zakochał się w Danucie Uljasz. W rolę nowej ukochanej wcielała się Ewa Szykulska.

Znakiem rozpoznawczym aktorki jest charakterystyczny, zachrypnięty głos. W ciągu swojej kariery gwiazda zagrała w kilkudziesięciu serialach. Do jej najbardziej znanych kreacji należą role w produkcjach "13 posterunek" i "Kariera Nikodema Dyzmy".

Na dobre zadomowiła się na małym ekranie, rozpoczynając przygodę z sitcomem "Lokatorzy" (1999-2005), a potem jego kontynuacją – serialem "Sąsiedzi" (2005-2008). Kreowana u boku Marka Siudyma rola Heleny Bogackiej przyniosła Szykulskiej dużą sympatię widzów.


W kilku odcinkach produkcji zagrała Anna Nehrebecka. Wcieliła się ona w postać Małgosi Krukowskiej - żony Piotra, przyjaciela Jana. Fani seriali kojarzyć mogą aktorkę także z telenoweli "Złotopolscy", w którym pojawiła się u boku Kazimierza Kaczora. Nehrebecka przez kilka lat mieszkała w Brukseli, gdzie ambasadorem był jej mąż. Po powrocie na stałe do kraju w 2008 roku, wystąpiła gościnnie w serialach "Londyńczycy", "Plebania" oraz "Instynkt". Aktorka zaangażowała się w działalność polityczną. W 2010 roku została radną Rady Warszawy z listy Platformy Obywatelskiej okręgu Śródmieście-Ochota.

Gabriela "Gabi" Metelska była siostrzenicą Małgosi Kurowskiej. Postać tę zagrała Joanna Pacuła. Obok Poli Negri, to jedna z niewielu polskich aktorek, która odniosła tak znaczący sukces zawodowy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki pomocy Romana Polańskiego zdobyła pracę modelki, dwukrotnie pojawiając się na okładce "Vogue". Po kilku udanych filmowych kreacjach, Pacuła otrzymała propozycję zagrania w dwóch erotycznych hitach "Nagi instynkt" i "9 i pół tygodnia". Gwiazda zrezygnowała jednak z udziału w produkcjach po tym, jak jej mąż sprzeciwił się, aby występowała w scenach rozbieranych.  Po udanym starcie amerykańska kariera gwiazdy przystopowała. Zamiast w kasowych hitach coraz częściej oglądać ją można było w filmach klasy B. Ostatnią rolą Pacuły był występ w serialu "Detektyw Monk". O kolejnych planach zawodowych aktorki na razie nic nie wiadomo.

Oprócz świetnej obsady, serial "Jan serce" poszczycić się mógł także rewelacyjną muzyką autorstwa Seweryna Krajewskiego. Na uwagę zasługuje zwłaszcza piosenka, którą usłyszeć można w czołówce produkcji. "Uciekaj moje serce" weszło do kanonu najpiękniejszych utworów telewizyjnych i filmowych.