środa, 8 kwietnia 2015

Super Potwór


Superpotwór - plakat filmowy


Gamera - fikcyjny latający żółw stworzony przez wytwórnie Daiei na potrzeby 12 filmów. Żółwia Gamerę znakomicie pamiętamy z filmu "Superpotwór" wyświetlanego w polskich kinach w latach 80-tych. Film, który myśmy oglądali był wyprodukowany w 1980 roku kiedy to wytwórnia chcąc poprawić nie najlepszą sytuację finansową zdecydowała się wypuścić kolejny film o Gamerze w których to sceny walki żółwia z potworami jakie nawiedzają ziemię na rozkaz kosmitów, jakie obserwowaliśmy w kinach były niczym innym tylko wykorzystaniem wcześniejszych fragmentów filmów emitowanych we wcześniejszych latach (niestety nie u nas). Tylko, skąd mogliśmy o tym wiedzieć. I tak było dla nas wielkie przeżycie oraz wielka przygoda. Pomimo iż film mocno wieje kiczem i tandetą - nam to w tamtych czasach nie przeszkadzało. Wysokie oceny dla tego filmu jakie widziałem na Filmwebie to nie ze względu na niesamowite efekty specjalne ale głównie z sentymentu i nostalgii za okresem dzieciństwa. Po prostu tego filmu nie dało się obejrzeć raz. Niektórzy z nas obejrzeli to po kilka razy (ja chyba zaliczyłem takich seansów 7 a ósmy raz mogłem ten film sobie przypomnieć po kilkunastu już latach, kiedy to powtarzali go w warszawskim kinie Iluzjon).
Superpotwór - kosmitki
Film prócz walk potworów pokazywał jeszcze rywalizację ziemskich kosmitek (Kirara, Mitan, Marsha) oraz nieziemskiej kosmitki (Giruge), której wyznaczono za cel zlokalizowanie i zgładzenie ziemskich kosmitek. Wszystko do czasu ... kiedy Giruge zdaje sobie sprawę, że te ziemskie kosmitki wcale nie są złe, zaczyna się buntować a w końcu wystawia siebie na cel ratując przy tym "koleżanki" z ziemi.
Superpotwór - Keichi
Kosmitki miały oczywiście do pomocy chłopca o imieniu Keichi, który był częstym gościem w sklepie zoologicznym należącym do jednej z kosmitek - Marshy. Dostał od niej w prezencie żółwia, który za sprawą ziemskich kosmitek przeobraził się w Gamerę. Keichi podczas swoich snów widział jak Gamera zwycięża w walce z kolejnymi potworami.

No i doszliśmy do potworów. Mimo iż w całej serii było ich dziesięć to w filmie "Superpotwór" pojawia się ich tylko sześć. Przypomnijmy je sobie ...
Superpotwór - Gaos Superpotwór - Zigra
Po lewej Gaos a po prawej Zigra
Gaos - przypominał dużego nietoperza. Zginął w wulkanie.
Zigra - metalowy rekin z dziobem. Zginął w płomieniach.
Superpotwór - Viras Superpotwór - Jiger
Po lewej Viras a po prawej Jiger
Viras - Dziwne stworzenie wyglądający jak obrany banan. Zamrożony został wrzucony do głębi oceanu.
Jiger - Duży jaszczur strzelający trucizną z nosa. Zginął poprzez kręcenie nim dookoła dopóki nie trzasnęły żebra.

Po lewej Guiron a po prawej filmik z walką Gamery z Barugonem
Guiron - bestia która potrafiła wyrzucać coś na kształt gwiazdek ninja. Strzelała tak długo dopóki jego głowa nie została wbita w ziemię.
Barugon - duży jaszczur który zamrażał wszystkich dziwną mgłą (ludzie zamieniali się w szkieleciki - pamiętacie ?).

Końcówka nie jest zbyt optymistyczna bowiem studio Daiei postanowiło zakończyć cykl emitowanych już filmów z Gamerą (z powodu braku funduszy) i postanowili uśmiercić Superpotwora, który atakując i niszcząc statek kosmitów odaje swoje życie. Film ten (pomijając Polskę oczywiście) nie okazał się sukcesem kasowym w rezultacie czego kariera Gamery została przerwana na 15 lat gdzie w latach 1995-1999 pojawiły się kolejne serie z tym żółwiem ... ale to już zupełnie inna historia i odsyłam zainteresowanych do internetu.

  Superpotwór - Keichi

Warto wspomnieć jeszcze o motywie muzycznym a w szczególności o piosence, która śpiewana jest na początku filmu i którą śpiewa mały Keichi.
Piosenka jak widzicie ma charakter taki podniosły, ma w sobie coś w rodzaju ducha bojowego. Walcz Gamera, nie jesteś sama bo masz przyjaciół. Miła muzyczka dla ucha, po kilku seansach potrafiłem ją zagrać ze słuchu na swoich mini organach.

Fraglesy

Premiera pierwszego odcinka w polskiej wersji językowej miała miejsce 1 czerwca 1985 roku, kolejne odcinki wyświetlano później po ich zdubbingowaniu. Emisja Fraglesów była taka sama jak emisja Muppetów czyli w piątkowe wieczory. A co to są te Fragglesy ? To opowieść o stworkach żyjących gdzieś pod ziemią. O ich problemach i kłopotach to z olbrzymimi Gorgami bądź z ludźmi (a w szczególności z psem). Gorgi mimo swojego olbrzymiego wzrostu były dość powolne i niezbyt mądre natomiast nieszczęsny pies Sprockett nigdy nie mógł złapać wałęsających się po domu Fragglesów co go mocno irytowało (jak i zachowanie jego pana, który kompletnie go nie rozumiał).

   

Co jeszcze pamiętam z tego filmu hmmm - może niektóre nazwiska Fragglesów a mianowicie : Wembley, Red, Gobo.
Pamiętam jeszcze iż pierwszy odcinek to był między innymi o tym jak wujek Goba (albo dziadek) wyruszył do świata ludzi i w każdym odcinku przysyłał kartkę z podróży (bodajże nazywał się Matt ale mogę się mylić) w którym na podstawie swoich doświadczeń przeżytych w innym świecie udzielał Fragglesom dobrych rad. To właśnie przez ową kartkę Gobo musiał się mocno napracować by wyciągnąć ją z kosza i uciec przed psem Sprockettem.

   

Pamiętam jeszcze wiedźmę Ple Ple, która uchodziła wśród Fragglesów za wzór mądrości a która była niczym innym jak kupą śmieci.
Jako ciekawostkę mogę dorzucić jeszcze iż w polskiej wersji językowej (nie wiem jeszcze czy fabularyzowanej czy animowanej) można było usłyszeć Piotra Adamczyka. Udzielał on głosu bodajże psu Sprockettowi (trudno było to nazwać dubbingiem bo Sprockett tylko jęczał i sapał, skamlał i szczekał) oraz młodemu Gorgowi (to ten co krzyczał "mamo, mamo, złapałem Fragglesa").
 




Kosmos 1999

13 września 1999 roku Księżyc wyrzucony zostaje z orbity ziemskiej (na skutek eksplozji radioaktywnych odpadów składowanych na jego powierzchni) i przemieszcza się po wszechświecie, a wraz z nim załoga stacji kosmicznej Alpha. 
Tak się zaczyna pilotażowy odcinek brytyjskiego serialu sciencie-fiction "Kosmos 1999".

W chwili wybuchu stacja ta staje się wielkim "statkiem kosmicznym" dryfującym samotnie pośród nieznanych planet galaktyki napotykając na swojej drodze szereg obcych cywilizacji, społeczeństw oraz zagadnień z którymi nigdy nie przyszło się z nimi zetknąć (np. zakrzywienia czasowe).
"Kosmos 1999" to sporo wizualnej inspiracji i wiedzy technicznej zaczerpniętej z filmu Stanleya Kubricka "Odyseja Kosmiczna 2001" dzięki osobie współpracującej przy tym filmie. Pierwsza seria skierowana była nie na akcję (na którą stawiałby amerykański odpowiednik) ale na badaniu motywów mistycznych i metafizycznych w których logika była na ostatnim końcu.
Druga seria nie była już taka tajemnicza a stała się bardziej star-trekowata (człowiekiem od drugiej serii był Fred Freiberger, który wcześniej zajmował się m.in. "Star Trekiem"). Tajemnicze siły i nieznane zagadnienia gdzieś zniknęły, co znacznie popsuło tematykę serii i przez to spowodowało spadek oglądalności a co za tym idzie zakończenie produkcji.
"Kosmos 1999" to 48 epizodów w dwóch sezonach. Pierwszy z nich był emitowany w okresie od listopada 1973 do lutego 1975 roku. Drugi od stycznia do grudnia 1976 roku.
U nas w Polsce był to pierwszy serial sciencie-fiction emitowany w telewizji. Nic dziwnego, że każdy odcinek emitowany w sobotnie popołudnia w ramach popularnego "STUDIA 2" między 1977 a 1978 rokiem przyciągał tłumy widzów. Po skończonej emisji każdego odcinka dzieciaki przeżywały to na swój sposób bawiąc się na podwórkach i wołając bez przerwy "Orzeł 1. Wylądował" albo "Orzeł 1. Czerwony alarm". To były czasy ....
Na drugi sezon widzowie musieli czekać aż 16 lat. W 1994 roku pokazała go warszawska telewizja kablowa.
Warto wspomnieć nieco o czołówce tego serialu bo była dobrze przemyślana. Wyszczególniała na początku głównych aktorów czyli Martina Landau (komandor John Koening) oraz Barbarę Bain (doktor Helena Russel) by potem w szybkich trzydziestokilku migawkach dać opis oglądanego odcinka (In this Episode). Towarzyszyła temu szybka i łatwo wpadająca w ucho muzyka. Czołówka drugiej serii stałaDruga seria odeszła od tego oferując za to dłuższy "Epilog".
Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowym filmiku - finalnej wiadomości z Bazy Alfa, który został wyprodukowany przez fanów za zgodą scenarzysty pierwszej serii Johnny Byrne, który napisał do tego scenariusz. Do nakręcenia tego klipu zostało wykorzystane wnętrze prywatnego domu, w której zrobiono replikę fragmentu bazy kosmicznej wykorzystując replikę biurka komandora Johna Koeninga oraz oryginalny mundur Sandry Bennes z drugiego sezonu. Film ten wyświetlono na konwencji w Los Angeles, która odbyła się właśnie 19 września 1999 roku. W filmie tym aktorka Zienia Merton, odtwarzająca rolę Sandry Benes w dwóch sezonach wysyła wiadomość na ziemię jako jedyny pozostały przy życiu członek załogi kosmicznej bazy Alfa przed dołączeniem do reszty załogi, która osiedliła się na planiecie Terra Alfa. Filmik ten zamieszczam w multimediach.
 
Ponadto uważni obserwatorzy oglądając kultowych już chyba "Przybyszów z Matplanety" zauważyli iż statek Sigmy i Pi to statek żywcem "pożyczony" właśnie z serialu "Kosmos 1999". Ciekaw jestem czy myśmy zapłacili za projekt naszego statku .... ? :)
I na koniec jeszcze ważna informacja. Firma HDFilms (odpowiedzialna za serial "V: Goście") szykuje remake serialu "Kosmos 1999" pod nazwą "Kosmos 2099". Fabuła i obsada do tej pory nie zostały ujawnione.

Źródło: nostalgia.pl