czwartek, 18 sierpnia 2016

Janka

Polska wieś lat dwudziestych XX wieku. Gromada dzieci, tworzących dwie "walczące" ze sobą bandy. Jednej z nich - "Orłom" przewodzi Janka, kilkunastoletnia wnuczka lokalnego kramarza, a drugiej - "Wilkom" - jej rówieśnik - Julek Bromski, chłopak z podupadającego dworku. Obie grupy, współzawodnicząc ze sobą, przeżywają wiele wspaniałych przygód. Wszyscy są zauroczeni samolotem, który z pomocą wiejskiego kowala buduje stryj Julka, zakochany w owdowiałej matce Janki. Zadawnione konflikty pomiędzy ich rodzinami zaostrzają rówieśniczą rywalizację. Do tego dochodzi charakterystyczna dla nastolatków szorstkość i równie naturalna w tym wieku - fascynacja płcią przeciwną, która łatwo może przerodzić się w prawdziwe uczucie.


Serial "Janka" jest typowym przykładem kina familijnego, zrealizowanego we współpracy polsko-zachodnioniemieckiej, adresowanego już nie do najmłodszej widowni, lecz raczej do nastolatków, a także dorosłych członków rodziny. Premierowy odcinek wyemitowano w niedzielnym kinie Teleranka 24 września 1989r. Od tej pory przez 15 tygodni śledziliśmy z zapartym tchem przygody Janki, Julka oraz ich przyjaciół a także zawirowania wokół spraw dorosłych, których nastolatkowie raczej nie mogli rozgryźć.

Atutem tutaj są w pewnym sensie piękne widoki tamtych gospodarstw, miłośnicy koni znajdą też tutaj coś dla siebie a ci co lubią muzykę będą mogli się zachwycić piękną czołówką muzyczną, której autorem jest Andrzej Korzyński i Krzesimir Dębski.



Nie zapominajmy również o przyzwoitej obsadzie aktorskiej : Krzysztof Kowalewski, Joanna Żółkowska, Grzegorz Wons, Zofia Merle, Ryszarda Hanin i wiele innych znanych aktorów w epizodycznych rolach.



Warto też wspomnieć o głównych dziecięcych rolach czyli o Agnieszce Kruk (Janka) i Tadeuszu Horvath (Julek). Rola w tym serialu to nie był ich debiut. Wcześniej już spotkali się na planie "Urwisów z Doliny Młynów" i "Klemensie i Klementynce".



Agnieszka Kruk po swoich młodzieżowych rolach (później zagrała rolę Iwonki w filmie "Panny" Andrzeja Wajdy) na kilka lat przystopowała z rolami skupiając się na studiach w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Następnie powróciła na szklany ekran rolą Maryśki Jurewicz w serialu "Boża Podszewka", później pojawiłę m.in. u boku Macieja Stuhra w filmie "Fuks".
Niestety wkrótce dały znać o sobie problemy psychiczne. Używki, do których gwiazda zaczęła sięgać a także depresja spowodowały ciąg nieprzerwanych wzlotów i upadków także w życiu prywatnym. W jednym z wywiadów aktorka żaliła się "Zobaczyłam, co narkotyki mogą zrobić z mózgu". Mimo tych przeciwności Agnieszce udało się zebrać w sobie i w 2011 roku ponownie pojawiła się w serialu "Rezydencja".



A co z Tadeuszem Horvath'em ? Po sukcesie serialu "Janka", którego twórcy mocno premiowali także za granicą jego matka zabrała go do Nowego Jorku. Pół roku, które miał tam spędzić zamieniło się na ... 17 lat. Niestety, życie w Ameryce nie było usłane różami. Aktor musiał tam pomóc mamie w utrzymaniu pięciorga rodzeństwa.
Mimo, że imał się różnych zawodów (także sprzedawał lody w swojej ciężarówce-sklepie) nie porzucił swych marzeń o aktorstwie. Grywał w lokalnym teatrze oraz statystował w kilkudziesięciu filmach z udziałem takich gwiazd jak Mel Gibson, Julia Roberts i Sylvester Stallone. W jednej z produkcji miał nawet szansę wypowiedzieć kwestię: "Give these bastards a lesson". To jego wybrano spośród trzystu innych ochotników.

Na zakończenie dodam że w 1990 roku na Festiwalu Filmów dla dzieci serial "Janka" został odznaczony Poznańskim Koziołkami w kategorii filmów aktorskich w grupie filmów dla dzieci (z wybranych fragmentów odcinków serialu złożono 2-godzinny film).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz