środa, 6 lipca 2016

Jan Serce

"Jan Serce" to jeden z telewizyjnych hitów lat 80. Serial w reżyserii Radosława Piwowarskiego przez wiele osób kojarzony jest przede wszystkim ze świetną muzyką. Początkowy utwór, który można usłyszeć w czołówce serii, wszedł nawet do kanonu najpiękniejszych piosenek filmowych i telewizyjnych.
Produkcja składała się jedynie z dziesięciu odcinków. Mimo tak małej liczby epizodów, twórcom udało się zaprosić do obsady wielu znanych aktorów.

"Jan Serce" to serial, który opowiada o miłosnych perypetiach kanalarza z Woli. Tytułowy bohater to wrażliwy idealista, człowiek szlachetny i dobroduszny. Pomimo skończonych 40 lat w dalszym ciągu poszukuje swojej drugiej połówki. Pomaga mu w tym jego matka.




 Szukając odpowiedniej partnerki, Jan decyduje się na małżeństwo z rozsądku, wiąże z samotną matką, ulega wdziękom zafascynowanej nim małolaty i zakochuje w żonie najlepszego przyjaciela. W międzyczasie odnajduje tę jedyną, z którą los łączy go dopiero po czasie.

Postać tytułowego bohatera wykreował Kazimierz Kaczor. Kariera aktora od zawsze związana była z serialami. Na ekranie debiutował w 1968 roku w epizodycznym występie w "Stawce większej niż życie". Jego najbardziej zapamiętywalnymi kreacjami były role w serialach "Polskie drogi", "Alternatywy 4", "Zmiennicy" i "Złotopolscy"

Przyjacielem Jana był kanalarz Józef Kieliszek. W rolę tę wcielił się Jan Himilsbach. Widzowie pamiętają go przede wszystkim z kultowego już filmu "Rejs". To właśnie w tym obrazie rozpoczęła się jego kariera. Ze względu na chrypliwy głos i charakterystyczny wygląd, najczęściej grał ludzi z marginesu. Zanim został aktorem, Himilsbach próbował swoich sił w wielu innych zawodach. Pracował jako górnik, piekarz i ślusarz. Był też kamieniarzem w kamieniołomach w Strzegomiu. Swoje umiejętności wykorzystał, własnoręcznie wykonując nagrobek swojego bliskiego znajomego - Marka Hłaski.

Jan Himilsbach zmarł w Warszawie w 1988 roku.


W trzech odcinkach serii zagrała Krystyna Feldman. Wcieliła się ona w drugoplanową rolę - sąsiadkę Krukowskich. W jednym z wywiadów Kazimierz Kaczor wspominał, że podczas pracy na planie Feldman dała się poznać jako osoba ciepła i miła.

- Miała wyrazistą osobowość, charakterystyczny, godny zauważenia głos, ale próbowała być w cieniu. Była bardzo skromna - mówił aktor.

Feldman była osobą szanującą pracę i swój zawód.

- Zżymała się na tych, którzy uprawiali amatorszczyznę, improwizowali - podkreślał Kaczor.

Krystyna Feldman zmarła w 2007 roku w Poznaniu.

Lusię Stawską, żonę głównego bohatera, zagrała Hanna Stankówna. Aktorka zdobyła popularność dzięki świetnym serialowym wcieleniom. Wystąpiła m.in. w kultowym "07 zgłoś się", "Bożej podszewce", "Na dobre i na złe" oraz "Barwach szczęścia".  Gwiazda zasłynęła z erotycznych kreacji, chętnie prezentując swoje wdzięki na kinowych i telewizyjnych ekranach. Widzowie przede wszystkim kojarzyć ją mogą z roli w komedii "Seksmisja". Jako doktor Tekla była najbardziej fanatyczną bojowniczką w walce z męskimi genami i patriarchalnym systemem społecznym.



Gdy ustawione małżeństwo z Lusią okazało się niewypałem, Jan zakochał się w Danucie Uljasz. W rolę nowej ukochanej wcielała się Ewa Szykulska.

Znakiem rozpoznawczym aktorki jest charakterystyczny, zachrypnięty głos. W ciągu swojej kariery gwiazda zagrała w kilkudziesięciu serialach. Do jej najbardziej znanych kreacji należą role w produkcjach "13 posterunek" i "Kariera Nikodema Dyzmy".

Na dobre zadomowiła się na małym ekranie, rozpoczynając przygodę z sitcomem "Lokatorzy" (1999-2005), a potem jego kontynuacją – serialem "Sąsiedzi" (2005-2008). Kreowana u boku Marka Siudyma rola Heleny Bogackiej przyniosła Szykulskiej dużą sympatię widzów.


W kilku odcinkach produkcji zagrała Anna Nehrebecka. Wcieliła się ona w postać Małgosi Krukowskiej - żony Piotra, przyjaciela Jana. Fani seriali kojarzyć mogą aktorkę także z telenoweli "Złotopolscy", w którym pojawiła się u boku Kazimierza Kaczora. Nehrebecka przez kilka lat mieszkała w Brukseli, gdzie ambasadorem był jej mąż. Po powrocie na stałe do kraju w 2008 roku, wystąpiła gościnnie w serialach "Londyńczycy", "Plebania" oraz "Instynkt". Aktorka zaangażowała się w działalność polityczną. W 2010 roku została radną Rady Warszawy z listy Platformy Obywatelskiej okręgu Śródmieście-Ochota.

Gabriela "Gabi" Metelska była siostrzenicą Małgosi Kurowskiej. Postać tę zagrała Joanna Pacuła. Obok Poli Negri, to jedna z niewielu polskich aktorek, która odniosła tak znaczący sukces zawodowy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki pomocy Romana Polańskiego zdobyła pracę modelki, dwukrotnie pojawiając się na okładce "Vogue". Po kilku udanych filmowych kreacjach, Pacuła otrzymała propozycję zagrania w dwóch erotycznych hitach "Nagi instynkt" i "9 i pół tygodnia". Gwiazda zrezygnowała jednak z udziału w produkcjach po tym, jak jej mąż sprzeciwił się, aby występowała w scenach rozbieranych.  Po udanym starcie amerykańska kariera gwiazdy przystopowała. Zamiast w kasowych hitach coraz częściej oglądać ją można było w filmach klasy B. Ostatnią rolą Pacuły był występ w serialu "Detektyw Monk". O kolejnych planach zawodowych aktorki na razie nic nie wiadomo.

Oprócz świetnej obsady, serial "Jan serce" poszczycić się mógł także rewelacyjną muzyką autorstwa Seweryna Krajewskiego. Na uwagę zasługuje zwłaszcza piosenka, którą usłyszeć można w czołówce produkcji. "Uciekaj moje serce" weszło do kanonu najpiękniejszych utworów telewizyjnych i filmowych. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz